Czy warto kupić Doga argentyńskiego?
Psy

Czy warto kupić Doga argentyńskiego?

Dog argentyński jest jedną z najbardziej popularnych ras w Stanach Zjednoczonych. Jego zdrowie i temperament są dyskutowane przez wielu miłośników psów, ale jest to wspaniały wybór dla rodzin.

W tym artykule przedstawimy przegląd cech tej rasy i typowych problemów zdrowotnych, a także jej możliwości jako Doga stróżującego, myśliwskiego i rodzinnego. Odpowiadamy również na pytanie: „Czy powinienem go mieć?”.

Problemy zdrowotne Doga argentyńskiego

Chociaż możesz nie myśleć o adopcji Doga Argentyńskiego, powinieneś być świadomy niektórych jego problemów zdrowotnych. Obawy budzi wysoka częstość występowania dysplazji stawów biodrowych. Ponad 40% tych psów jest dotkniętych tą chorobą, co wymaga kosztownej operacji. U około 10% rozwija się dziedziczna głuchota. Inne częste problemy zdrowotne psów argentyńskich to choroby skóry, infekcje bakteryjne i nieprawidłowości powiek. W przypadku tej rasy możliwy jest również zespół żołądkowo-jelitowy, który może zabić Doga w ciągu kilku godzin.

Jest to pies myśliwski

Dog argentyński to duża, muskularna rasa pochodząca z Argentyny. Rasa ta została opracowana przez dr Antonio Nores Martineza w latach 20. ubiegłego wieku, głównie do polowań na dużą zwierzynę. W genach tej rasy znajdują się geny Doga bojowego z Cordoby i boksera. Rasa ta była również krzyżowana z terierem buhajowym i mastifem hiszpańskim, a obecnie jest uważana za jednego z najlepszych psów myśliwskich na świecie.

Jest to pies rodzinny

Dog argentyński jest solidnym, niezawodnym psem rodzinnym. Ich silny popęd do zdobywania i muskularna budowa sprawiają, że są doskonałymi Dogami myśliwskimi. Jest także doskonałym psem stróżującym, a niekiedy bywa wykorzystywany na ringach do walk psów. Rasa ta została pierwotnie wyhodowana w Argentynie do polowań na grubą zwierzynę. Dzięki tym cechom są doskonałymi Dogami rodzinnymi, ale ich silny instynkt walki sprawił, że stały się celem na ringach walk psów.

Może Cię zainteresować:  Jak się bawić z Dogiem argentyńskim

Jest to pies stróżujący

Znany ze swojej lojalności i odwagi Dog Argentyński jest doskonałym psem stróżującym. Ta potężna rasa zaciekle chroni swoją rodzinę, zwłaszcza dzieci. Ze względu na swój pęd do zdobywania, nie są dobrymi towarzyszami dla małych psów lub kotów. Rasa ta była również wykorzystywana do polowań, w tym na dziki. Niezależnie od swoich zdolności stróżowania, rasa ta jest również bardzo towarzyska. Z tego powodu bardzo ważna jest wczesna socjalizacja.

Jest to pies bojowy

Czy wiesz, że Dog argentyński jest potomkiem wymarłej rasy Cordoba Fighting? Cordoba była krzyżówką boksera, buldoga, bull teriera i mastifa angielskiego. Dogo Argentino wywodzi się bezpośrednio od tej rasy. W rzeczywistości nazwa rasy pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego „mały Argentyńczyk”.

Równie ciekawe