Jakie choroby występują u Dogów argentyńskich

Kiedy chcesz kupić Doga argentyńskiego, musisz najpierw wiedzieć, jakie choroby mogą cierpieć. Poniżej wymieniono choroby, które często dotykają dogi argentyńskie.

Należą do nich pasożyty, dysplazja stawu biodrowego i rak. Jeśli masz jedną z tych chorób, należy upewnić się, aby uzyskać zwierzęcia właściwego leczenia. Ale jak możesz się dowiedzieć, czy Twój pies ma takie schorzenia? Odpowiedź jest całkiem prosta – przeczytaj ten artykuł.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z bulterier.com.pl

Choroby zakaźne (Enfermedades infecciosas)

W Argentynie niepokój budzi nowy wybuch epidemii zatrucia jadem kiełbasianym. Chorobę tę powiązano z niewłaściwie konserwowaną żywnością. Niektóre z tych produktów to szynka, czerwona i zielona papryka, vigcacha, bakłażan, serca palmowe, pomidory i brzoskwinie. W innym ognisku choroby ser z cebulą jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się botulizmu u Dogów argentyńskich. Ognisko to zostało zidentyfikowane przez dwóch mężczyzn pracujących w tej samej firmie.

Pasożyty

Wiele badań koncentrowało się na występowaniu pasożytów jelitowych w populacjach Dogów na całym świecie, ale stosunkowo niewiele wiadomo na temat endemiczności pasożytów jelitowych u Dogów argentyńskich. Co więcej, bardzo niewiele badań dotyczyło geograficznego rozmieszczenia inwazji. Na przykład, w Bahia Blanca, odnotowano zwiększoną prewalencję pasożytów u dzieci i w warzywach uprawianych na obszarach peryferyjnych. Podobnie, kał Dogów okazał się być rezerwuarem pasożytów.

Dysplazja stawów biodrowych

Psy argentyńskie są podatne na dysplazję stawów biodrowych. We wczesnych stadiach choroby u Doga mogą występować objawy w postaci kulawizny i trudności z wstawaniem z łóżka. Jeżeli tylne kończyny Doga są osłabione, wstawanie może trwać dłużej niż zwykle, pies może pilnować swoich tylnych kończyn i wykazywać oznaki strachu lub agresji. Objawy są bardzo różne u różnych Dogów i mogą nie być od razu widoczne.

Może Cię zainteresować:  Pielęgnacja doga argentyńskiego szarego

Rak

W zależności od narządów, których dotyczy choroba, nowotwory u Dogów rasy argentine mogą nie dawać widocznych objawów. W łagodnych przypadkach nowotwór może powodować powstanie guzka, który nie boli, ale w ciężkich przypadkach pies może kuleć i wykazywać silny obrzęk i ból. Ból i stan zapalny można tymczasowo złagodzić lekami przeciwbólowymi, ale u Doga mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak agresja i utrata masy ciała. Choroba ta wpływa również na apetyt Doga, co utrudnia mu wykonywanie regularnych ćwiczeń.

Głuchota związana z pigmentem

Głuchota związana z pigmentem u Dogów została powiązana z dziedziczną wrodzoną głuchotą odbiorczą, chociaż nie ma ostatecznych danych dotyczących częstości występowania tych fenotypów lub związków między nimi. W tym retrospektywnym badaniu przebadaliśmy grupę Dogów argentyńskich, stosując metodę słuchowej reakcji wywołanej z pnia mózgu, i zebraliśmy dane fenotypowe dotyczące koloru tęczówki, obecności/braku plamki oraz stanu słuchu rodziców. Następnie przeprowadziliśmy analizę chi kwadrat w celu ustalenia, czy któraś z tych cech koreluje z głuchotą.

Terytorializm

Częstość występowania agresji terytorialnej u Dogów argentyńskich wzrasta. Przejawy terytorializmu mogą być bardzo agresywne i mogą powodować, że zwierzę będzie bronić swojego terytorium. Kiedy nowa osoba wchodzi na terytorium Doga, może on zareagować agresywnym zachowaniem, próbując zmusić ją do opuszczenia tego terytorium. Agresywne zachowania terytorialne mogą przybierać różne formy, od warczenia do wyrywania się i kłapania. Psy mogą również reagować na przebywanie w samochodzie lub chowanie się za ogrodzeniem.

Równie ciekawe