Jakie szczepienia powinien mieć Dog argentyński?

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z candyyork.pl

3-letnie szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest uznawane w Argentynie. Z tego powodu konieczne jest wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie w okresie od 30 dni do 12 miesięcy przed podróżą.

Alternatywnie można wykonać test miana wścieklizny, ale na wyniki trzeba czekać sześć miesięcy. Na szczęście w Brazylii nie ma wymogu posiadania przez zwierzęta domowe świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie. Niemniej jednak należy zaszczepić zwierzę co najmniej rok przed podróżą.

Szczepienia przeciwko COVID-19

W Argentynie trwają próby szczepionki COVID-19, a ich wyniki są obiecujące. Szczepionka EG95 jest dopuszczona do stosowania u psów argentyńskich i wykazała obiecujące wyniki w innych populacjach psów. Rząd argentyński rozpoczął produkcję własnej szczepionki w prowincji Buenos Aires, co znacznie wyprzedza Stany Zjednoczone. Jednak początki produkcji szczepionki były powolne, głównie z powodu globalnej konkurencji.

Wścieklizna

Chociaż Dogi Argentyńskie są często importowane z innych krajów, nadal ważne jest, aby zaszczepić je przeciwko wściekliźnie. Jeśli rząd argentyński zezwala zwierzętom domowym z niektórych krajów na podróż do Argentyny bez szczepień przeciwko wściekliźnie, musisz uzyskać świadectwo wścieklizny przed podróżą. Wykonanie testu miana wścieklizny zajmie około sześciu miesięcy. Jeśli podróżujesz ze swoim zwierzęciem, upewnij się, że uzyskasz certyfikat co najmniej rok przed podróżą.

Leptospira

Objawy kliniczne leptospirozy psów różnią się w zależności od położenia geograficznego, serotypu zakażającego i odpowiedzi immunologicznej psów. Objawy kliniczne choroby u psów mogą obejmować krwotok płucny, niewydolność nerek i zapalenie błony naczyniowej oka. U niektórych psów może również wystąpić ostra choroba gorączkowa i poronienie. W celu zdiagnozowania leptospirozy próbki surowicy są badane na obecność leptospir, a kluczowe znaczenie ma określenie typu zakażenia. Badania serologiczne mogą być prowadzone na psach Buenos Aires, Bataviae i Pomona, a najczęściej występującymi postaciami są Buenos Aires i Bataviae.

Może Cię zainteresować:  Olej lniany czy kokosowy — jaki podawać psu rasy russell? 

Giardia

Dogi Argentyńskie, rasa psów południowoamerykańskich, mogą być zarażone Giardia, jeżeli są zamknięte w jednym pomieszczeniu lub jeżeli mają częsty kontakt z innymi zwierzętami zarażonymi tym pasożytem. Na szczęście dostępnych jest kilka szczepionek, które chronią przed Giardia. Najczęściej przepisywanym lekiem jest fenbendazol.

Szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i A

W Argentynie wprowadzono programy szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B w celu ochrony argentyńskich psów. W 2005 roku wprowadzono program powszechnych szczepień, jednak nieszczepione populacje marginalne nadal pozostają zagrożone. Seroprewalencja wirusowego zapalenia wątroby typu A i B nie jest dobrze udokumentowana w tym regionie, prawdopodobnie z powodu braku świadomości. W tym badaniu określiliśmy seroprewalencję i wiremię wirusów zapalenia wątroby typu A i B w społeczności rdzennej ludności w północnej Argentynie. Zbadaliśmy próbki surowicy i przeanalizowaliśmy poziom transaminaz pod kątem obecności przeciwciał IgG anty-HAV i wirusowego zapalenia wątroby typu A. Przeprowadziliśmy również wywiady z ochotnikami w celu oceny warunków życia, hodowli zwierząt i poziomu wykształcenia.

Szczepionka przeciwko Giardia

W celu zwalczania tej choroby pasożytniczej opracowywana jest nowa szczepionka przeciwko Giardia. Szczepionka ma zapobiegać wydalaniu cyst Giardia do środowiska. Zarażenie Giardia jest objawową chorobą u psów, ale nie jest groźne dla ludzi. Szczepionka przeciwko Giardia dla psów argentyńskich została niedawno zatwierdzona do stosowania w Argentynie. Szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ochrony Twojego zwierzęcia przed tą śmiertelną chorobą.

Szczepionka przeciwko chorobie wodonośnej

Dogi Argentyńskie powinny otrzymać szczepionkę przeciwko chorobie wodonośnej. Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemca z rodzaju Echinococcus, która najczęściej występuje w wątrobie. Choroba ta ma kilka różnych postaci, w tym bąblowicę torbielowatą, bąblowicę pęcherzykową i bąblowicę wielopostaciową. Programy profilaktyczne zazwyczaj koncentrują się na odrobaczaniu psów i zapewnieniu właściwego obchodzenia się z nimi w rzeźni. Jednak programy prewencyjne mogą również koncentrować się na edukacji społeczeństwa i zapewnieniu odpowiednich warunków sanitarnych w rzeźniach.

Równie ciekawe