Jakie zalety i wady ma Dog argentyński?

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z akwahobby.pl

Istnieje wiele korzyści z posiadania Doga argentyńskiego, ale należy być świadomym cech rasy i wymagań zdrowotnych.

Będziemy również mówić o rasie popęd do zdobyczy i potrzeby socjalizacji. Będziesz także chciał wiedzieć, jak uspołecznić swojego nowego szczeniaka, ponieważ jest to jedna z najbardziej niezależnych ras na świecie. Rasa ta jest dobrym wyborem dla osób aktywnych, odpowiedzialnych i zrównoważonych, ale nie jest dobrym wyborem dla niedoświadczonych właścicieli.

Charakterystyka rasy

Dog argentyński to biała, duża i muskularna rasa psów. Został stworzony w Argentynie do polowań na zwierzynę grubą i dziki. Jego hodowca, Antonio Nores Martnez, wyhodował Doga, aby chronił ludzi i wykazywał się odwagą. Jego Dogi były duże i muskularne, ale ich osobowości były różne. Niezależnie od wielkości, Dog argentyński wykazuje cechy charakterystyczne, które trudno znaleźć u innych psów.

Wymagania dotyczące opieki zdrowotnej

Dog argentyński ma kilka różnych potrzeb zdrowotnych, ale ich ogólny dobrostan jest dość wysoki. Po pierwsze, należy uważać na objawy jaskry, która jest chorobą zapalną oczu, która może prowadzić do ślepoty, jeśli nie jest leczona. Objawy jaskry obejmują łzawienie, zaczerwienienie oczu, niebieskawe zabarwienie rogówki i senność. Ponadto oczy mogą wydawać się powiększone i wybrzuszone, co jest oznaką jaskry. Aby zapobiec ślepocie Doga, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Socjalizacja

Dogi argentyńskie powinny być odpowiednio socjalizowane, zwłaszcza gdy są szczeniętami. Najlepiej jest zabierać szczeniaka na krótkie spacery z tobą, i nie zabierać go do parków dla psów lub miejsc, gdzie Dogi mogą zachorować. Zawsze nadzoruj swojego szczeniaka i chwal za dobre zachowanie. Jeśli Twój szczeniak reaguje agresywnie, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zabrać go do domu. Możesz także zapisać szczeniaka do przedszkola dla szczeniąt lub na zajęcia z psiego posłuszeństwa, aby nauczyć się, jak skutecznie socjalizować nowego członka rodziny.

Może Cię zainteresować:  Czy Dog argentyński będzie dobry do obrony?

Pęd do zdobyczy

Dążenie do zdobyczy u doga argentyńskiego jest niezwykle wysokie, więc jeśli chcesz mieć bardzo aktywnego i inteligentnego Doga, rozważ argentyńczyka. Dogo uczą się komend znacznie szybciej niż inne rasy. Jednak są one również niezwykle uparte i mają silną wolę. Potrzebują przywódcy stada, który utrzyma ich dominującą stronę w ryzach. Amerykański Klub Doga Argentyńskiego oferuje sprzęt myśliwski i szkolenia, a także może wyposażyć właścicieli w specjalną odzież ochronną, której mogą używać ze swoimi Dogami.

Wrażliwość na słońce

Dog argentyński jest rasą bardzo wrażliwą na światło. W przypadkach silnej nadwrażliwości na światło Dog będzie się wiercił i drapał, może też drapać swoją lekko pigmentowaną skórę. Skóra psów wrażliwych na światło może zmienić wygląd i stać się czerwona lub opuchnięta, podobnie jak u ludzi. Nieprawidłowości zwykle ustępują samoistnie po zaprzestaniu ekspozycji, ale w ciężkich przypadkach u Doga może pojawić się płynna wydzielina i obumarcie skóry.

Wymagania wizowe

Jeśli podróżujesz ze swoim Dogiem argentyńskim, upewnij się, że przed wyjazdem z domu dowiesz się o wymaganiach wizowych dla swojego zwierzęcia. Zwierzęta domowe są mile widziane w Argentynie, ale mogą potrzebować paszportu dla zwierząt, aby wjechać do kraju. Do wjazdu wymagane jest świadectwo sanitarne z kraju ojczystego, które potwierdza, że Dog został zbadany przez licencjonowanego lekarza weterynarii w ciągu 10 dni od wyjazdu. Zaświadczenie powinno być sporządzone w języku hiszpańskim i zawierać imię i nazwisko właściciela oraz dane zwierzęcia.

Wygląd

Dog argentyński jest dużym, muskularnym psem, nieco dłuższym niż wysoki. Ma krótką, elastyczną sierść, która nadaje się do wyszukiwania zapachów. Ceniony jest między innymi za swoją wybuchową zwinność i zdolność węszenia. Głowa doga argentyńskiego jest szeroka i kopulasta, z charakterystycznym pyskiem. Jego wyraz jest czujny i inteligentny. Ciało jest dobrze umięśnione, z dobrze rozwiniętymi kończynami i mocnym, zwartym korpusem.

Równie ciekawe